Global ICT Excellence Awards 2018 Nominees

Note: Click on the headings to see the supporting documentation. The freely available Adobe Acrobat reader is required to view and print PDF files.

PUBLIC SECTOR ICT EXCELLENCE AWARD

  1. Ministry or Urban Wellbeing, Housing and Local Government: "iKepoh Public Complaint Management System" [Nomination; Web Site; Presentation; Supporting Document; iKepoh Appendix 2.3; iKepoh Appendix 4.1 and 4.2; iKepoh Appendix 4; iKepoh Appendix 6.1 6.2 and 6.4 (GovInsider); iKepoh Appendix 6] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Information Society S.A.: "Government Cloud (G-Cloud) Computing provisioning" [Nomination; G-Cloud web site; Descriptive Document; Guided tour Video] Nominated by: Federation of Hellenic Information Technology and Communications Enterprises (SEPE)
  3. The Ministry of Economic Affairs of the Republic of China (MOEA): DIGI+Talent Accelerator & Jumpstart Program [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  4. SSI of Institute for Information Industry (III)- for XParking [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  5. Bangladesh Telecommunication Regulatory Commission [Award nominations: PDF; MS Word; Web Site] Nominated by: Bangladesh Computer Samity (BCS)
  6. SC APA CTTA SA ALBA - “ Integrated Management Information System” [Nomination; Links: www.siveco.ro; www.linkedin.com/company/siveco-romania] Nominated by: Association for Information Technology and Communications of Romania  (ATIC)
  7. Ministry of Science and ICT & Korea Institute of Science and Technology Information (for the "National Science & Technology Information Service")  [Nomination] Nominated by: Federation of Korean Information Industries (FKII)
  8. ASTRI’s Smart Water IoT System, Hong Kong Applied Science and Technology Research Institute (ASTRI) [Nomination; Presentation] Nominated by: Hong Kong Information Technology Federation (HKITF)
  9. GDi DOOEL Skopje [Nomination form, Company info; Web Site print-out; Client opinion; Description; Presentation] Nominated by: Macedonian Association of Information Technology (MASIT)
  10. UNET [Nomination form, Technical Specification; Company Info; Web Site print-out] Nominated by: Macedonian Association of Information Technology (MASIT)

PRIVATE SECTOR ICT EXCELLENCE AWARD

  1. Tenaga Nasional Berhad: "Unmanned Aerial System" [Nomination; Nuren Group (Enlinea) Web Site; Presentation] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Young Minds Creation Pvt. Ltd. [Nomination; Web Site] Nominated by: CAN Federation
  3. BYTE Computer S.A. [Nomination] Nominated by: Federation of Hellenic Information Technology and Communications Enterprises (SEPE)
  4. Chain Sea Information Integration Co., Ltd. [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  5. Acer ITS Inc. for Acer Smart Parking Meter [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  6. CYBER GATES ® WebShark ™ [Nomination; Presentation; Video] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  7. iTnnovate [Nomination form, itnnovate.eu web site print-out] Nominated by: Macedonian Association of Information Technology (MASIT)

DIGITAL OPPORTUNITY AWARD

  1. Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC): "Digital Free Trade Zone (DFTZ)" [Nomination; Web Site; Presentation] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Data Communication S.A.: "DC Scan4you" [Nomination; Video; Athens presentation event C; Athens Presentation Event A; DC Scan4You photo; Presentation; Facebook page; Invoice data; Logo; DC Logo] Nominated by: Federation of Hellenic Information Technology and Communications Enterprises (SEPE)
  3. Intumit Inc. for SmartRobot-Empowering Your Business with Artificial Intelligence [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  4. Digital Education Institute (DEI), Institute for Information Industry (III) for Learning Beyond School Alliance [Nomination; Letter] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  5. SSI of Institute for Information Industry (III) for iTribe [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  6. Bangladesh Computer Council (BCC) [Award nominations: PDF; MS Word; Reference links: http://infosarker3.bcc.gov.bd/; http://www.bcc.gov.bd/; https://www.ictd.gov.bd/] Nominated by: Bangladesh Computer Samity (BCS)
  7. CYBER GATES ® Web Application Security Compliance & Risk Management [Nomination; Web Site; Presentation] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  8. TUMO center for Creative Technologies [Nomination; Web Site] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  9. Home Help Services Management System, The Hong Kong Society for the Aged [Nomination; Supporting Document) Nominated by: Hong Kong Information Technology Federation (HKITF)

SUSTAINABLE GROWTH AWARD

  1. National Hydraulic Research Institute of Malaysia (NAHRIM): "Malaysia Climate Change Knowledge Portal (N-HyDAA)" [Nomination; Web Site; Presentation] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Digital Education Institute (DEI), Institute for Information Industry (III) for Remote Immersive Experience Platform [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)

MOBILE EXCELLENCE AWARDS

  1. Telekom Research & Development Sdn Bhd: "LTE WLAN Aggregation (LWA) utilizing both WLAN (Wireless Local Area Network) and LTE (Long Term Evaluation) Link Simultaneously (LTE Plus)" [Nomination; Web Site; Presentation] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. SSI of Institute for Information Industry (III)- for XParking [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  3. Mercuries Data Systems Ltd. (Product name: ServiceJDC) [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)

INNOVATIVE E-HEALTH SOLUTIONS AWARDS

  1. NCI Smokefree [Nomination; Web Sites: smokefree.gov, women.smokefree.gov, teen.smokefree.gov, and espanol.smokefree.gov]  Nominated by: Professional Services Council (PSC)
  2. HEXIN GMV:  Platform for the exploitation of clinical and epidemiological data [Nomination; SERGAS website were the HEXIN application is installed­­; Link1 (English); Link2 (English); Link3 ]  Nominated by: AMETIC, Spain
  3. Digital Health Private Limited (Solution: "Doc990") [Nomination; Web Site; Facebook; Android application; iOS appliaction] Nominated by: Sri Lanka Association of Software and Service Companies (SLASSCOM)
  4. INFO CARE [Award nominations: PDF; MS Word; Web Site; Digital Prescription link] Nominated by: Bangladesh Computer Samity (BCS)
  5. CLTech: "Library Information System (LIS)" [Nomination; Web Site] Nominated by: Colombian Software Industry Federation (FEDESOFT)
  6. Myanmar Information Technology Pte.Ltd (MIT) [Nomination; Presentation] Nominated by: Myanmar  Computer Industry Association (MCIA)
  7. Electronic Health Record Sharing System (eHRSS), Electronic Health Record Office of Food and Health Bureau of The Government of the HKSAR/ Hospital Authority [Nomination; Web Site; ) Nominated by: Hong Kong Information Technology Federation (HKITF)

WITSA EMERGING DIGITAL SOLUTIONS 

  1. Enlinea Sdn Bhd: "Wedding.com.my and Motherhood.com.my" [Nomination; Web Site; Supporting document] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Informed Solutions Ltd.: For the solution “InformedCONSULT” [Nomination; Links & Press Releases] Nominated by: techUK
  3. Nesplora:  Analyzing human behavior using immersive technologies [Nomination; Web Site]  Nominated by: AMETIC, Spain
  4. SenseOne Technologies S.A. for its SenseOne IoT Platform. [Nomination; Supporting Documentation; SenseOne IoT Platform listed in the Global Solutions Directory of IBM Link; Corporate presentation; Video; ] Nominated by: Federation of Hellenic Information Technology and Communications Enterprises (SEPE)
  5. MiTAC Information Technology Corp. ("IDSmart™ library") [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)
  6. UiPath ("RPA Platform") [Nomination; Web Site] Nominated by: Association for Information Technology and Communications of Romania  (ATIC)
  7. EARLYONE [Nomination; Presentation; Earlyone wins Seedstars Yerevan; Eurasia Mobile Challenge 2016 Award] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  8. Synergy International Systems, Inc. (Product: Case Management System; ICT application in the area of Rule of Law) [Nomination; Fact Sheet; Web Site] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  9. IUNetworks LLC [Nomination; Web Site; File-online system; World Bank report; Award] Nominated by: Armenian Union of Information Technology Enterprises (UITE)
  10. GDi DOOEL Skopje [Nomination form, Company info; gdi.mk web site print-out; Client Opinion; Description; Presentation] Nominated by: Macedonian Association of Information Technology (MASIT)

DIGITAL INCLUSION

  1. Agmo Studio Sdn Bhd: "SyokDriver" [Nomination; Web Site; Presentation] Nominated by: The National ICT Association of Malaysia (PIKOM)
  2. Information Society S.A.: "BROADBAND NETWORK DEVELOPMENT IN WHITE RURAL AREAS OF GREECE" [Nomination; Descriptive Document; Informative Video] Nominated by: Federation of Hellenic Information Technology and Communications Enterprises (SEPE)
  3. TradeVan for Ubiquitous Digital Life Services [Nomination] Nominated by: Information Service Industry Association of Taiwan (CISA)